Prečo vám zozelenela voda v bazéne?

Zelená voda v bazéne

Toto leto strieda trópy s prívalovými dažďami. Jeden týždeň teploty lámu rekordy, aby celý ďalší týždeň pršalo. A zatiaľ čo sa dopoludnia musíte chladiť v bazéne, popoludnie prinesie prudkú búrku s prudkým lejakom. Takéto počasie bohužiaľ bazénom príliš neprospieva.

Za búrky vietor do bazéna zanesie množstvo nečistôt, dážď spravidla zníži pH vody v bazéne, čím klesne účinnosť bazénovej chémie. Pomerne vysoká teplota, nízke pH vody a nečistoty potom spôsobia, že sa na časti steny bazéna z ničoho nič vytvorí zelený povlak z rias. Pridáte preto do bazéna chlór, ale druhý deň voda stráca iskru a zelený povlak na stene sa zväčší a získa sýtejšiu farbu. Pokúsite sa teda pridať ešte viac chlóru, avšak nasledujúci deň má zelený nádych aj voda a bazén silno zapácha chlórom. 

Čo sa vlastne deje?

Hodnota pH vody v bazéne je často veľmi podceňovaná. Pritom je dôležité udržiavať neutrálne pH, čo je cca 7 – 7,4. Ak je pH nižšie alebo vyššie, účinnosť chlóru rýchlo klesá. Napríklad ak je pH vody 7,5, čo je iba desatina nad odporúčanú hodnotu, je účinnosť tabliet len 40%. Aby ste potom vodu udržali čistú, musíte pridávať dvojnásobné množstvo chlóru. Tým najmenším problémom je, že stúpajú náklady na zvýšenej spotrebe bazénovej chémie. Horšie je však, že menej účinný chlór nestačí rozkladať nečistoty a tak sa na nich začne viazať. Tým vznikajú silne zapáchajúce chloramíny, ktoré dráždia oči a pokožku.

Ako dať teda bazén do poriadku?

V prvom rade je potrebné zrovnať pH vody na hodnotu medzi 7 a 7,4. Ideálne teda na 7,2. Hodnotu pH zistíte jednoducho pomocou pH testeru. Existujú rôzne typy, najčastejšie sa stretnete buď s papierovými prúžkami, ktoré podľa pH vody menia svoju farbu, alebo sadu, kde do fľaštičky naberiete vodu z bazéna, pridáte niekoľko kvapiek roztoku a následne farbu vody porovnáte so vzorkovníkom, na ktorom zistíte hodnotu pH.

Vodu potom upravíte pomocou prípravkov pH plus alebo pH mínus. Správna hodnota pH je pri bazéne základ, inak nemá ani cenu pokúšať sa nejak kvalitu vody ďalej upravovať.

Teraz prichádza na rad samotné vyčistenie vody. Ak sa už vo vode vytvorili chloramíny a bazén silno zapácha po chlóre, môžete mať pocit, že je bazén prechlórovaný. Lenže aby ste zvrátili proces vytvárania chloramínov, je potrebné do vody pridať až desaťnásobné množstvo chlóru. K tomu je určený prípravok napr.  OXI CHLÓR SHOCK. Novo pridaný chlór rozbije molekuly chloramínov a voda bude čoskoro opäť v poriadku.

Samozrejme tiež odstráňte z vody sieťkou alebo vysávačom všetky nečistoty a udržujte dobre funkčnú aj filtráciu.